سیب زمینی و فواید آن در تغذیه

سیب زمینی یک سبزی ریشه همه کاره و غذای اصلی بسیاری از خانواده ها است. آنها یک غده زیرزمینی هستند که روی ریشه های گیاه Solanum tuberosum رشد می کنند

سیب زمینی نسبتا ارزان است، به راحتی رشد می کند و دارای انواع مواد مغذی است. سیب زمینی منبع عالی بسیاری از ویتامین ها و مواد معدنی است. یک سیب زمینی ارگانیک پخته متوسط (6.1 اونس یا 173 گرم)، با احتساب پوست،

کالری: 161
چربی: 0.2 گرم
پروتئین: 4.3 گرم
کربوهیدرات: 36.6 گرم
فیبر: 3.8 گرم
ویتامین C: 28 درصد از RDI
ویتامین B6: 27 درصد از RDI
پتاسیم: 26 درصد از RDI
منگنز: 19 درصد از RDI
منیزیم: 12 درصد از RDI
فسفر: 12 درصد از RDI
نیاسین: 12 درصد از RDI
فولات: 12 درصد از RDI
محتوای غذایی سیب زمینی بسته به نوع و نحوه تهیه آن می تواند متفاوت باشد. به عنوان مثال، سرخ کردن سیب زمینی کالری و چربی بیشتری نسبت به پختن آنها اضافه می کند.

همچنین مهم است که پوست سیب زمینی سوخاری ساده حاوی مقدار زیادی ویتامین و مواد معدنی است. پوست کندن سیب زمینی می تواند محتوای غذایی آن را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.

سیب زمینی سرشار از ترکیباتی مانند فلاونوئیدها، کاروتنوئیدها و اسیدهای فنولیک است. این ترکیبات با خنثی کردن مولکول های بالقوه مضر به نام رادیکال های آزاد به عنوان آنتی اکسیدان در بدن عمل می کنند.

هنگامی که رادیکال های آزاد انباشته می شوند، سیب زمینی ذغالی زعفرانی می توانند خطر ابتلا به بیماری های مزمن مانند بیماری قلبی، دیابت و سرطان را افزایش دهند.

به عنوان مثال، یک مطالعه لوله آزمایش نشان داد که آنتی اکسیدان های موجود در سیب زمینی ممکن است رشد سلول های سرطانی کبد و روده بزرگ را سرکوب کند.

مطالعات همچنین نشان داده اند که سیب زمینی های رنگی مانند سیب زمینی بنفش می توانند سه تا چهار برابر بیشتر از سیب زمینی شیرین کره ای آنتی اکسیدان داشته باشند.

این باعث می شود آنها به طور بالقوه در خنثی کردن رادیکال های آزاد موثرتر باشند.

 • منابع:
  1. 7Health and Nutrition Benefits of Potatoes

 • تبلیغات: 
  1. جلوگیری از پیر شدن با درآمد کلان
  2. شرایط زندگی در کره مریخ قطعی شد!
  3. بسته شدن اینستاگرام برای فروشگاه ایرانی سودآور نبود
  4. آیا استفاده از لیمو روی صورت به پوست شما کمک می کند؟

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.