خوردن پسته تازه تره بار موجب افزایش سرعت رشد موی سر می شود

این مقاله نتایج حاصل از تأثیر تغییر حجم ظروف بر رشد و نمو نهال پسته تازه تره بار و همچنین تأثیر هیدروژل، مواد تجمع‌دهنده رطوبت بر حفظ نهال پسته کاشته شده در مزارع را برجسته می‌کند.

بر اساس تحقیقات انجام شده، نهال های پسته در ظروفی به ابعاد 20×40 سانتی متر به ارتفاع متوسط 18.2 سانتی متر، قطر متوسط در یقه ریشه 4 میلی متر و متوسط طول ریشه 30.4 سانتی متر رسید.

نهال پسته (کاشته شده در محل دائمی) با این روش به ایمنی 95 درصد رسید که در مقایسه با گروه شاهد 122 درصد است. با افزودن مواد انباشته کننده رطوبت هیدروژل به خاک، می توان ظرفیت رطوبت مزرعه ای بالا را برای 2-3 سال حفظ کرد.

این اجازه می دهد تا رطوبت کافی برای حفظ و رشد پسته تازه تره بار در شرایط خشک حفظ شود. حفظ رطوبت برای نهال پسته برای رشد و نمو خوب، انشعاب، جوانه زدن، کوتاه شدن دوره ورود به باردهی و افزایش عملکرد ضروری است.

مطالعات انجام شده در مورد اثر هیدروژل بر پیوند سالانه نشان می دهد که موثرترین میزان 100 گرم در بوته است. در این میزان کاربرد میانگین رشد گیاه 5/20 سانتی‌متر بوده که نسبت به گروه شاهد 113 درصد است، میانگین رشد شاخه‌های جانبی 5/6 سانتی‌متر است که نسبت به گروه شاهد 0/118 درصد است.

ایران یکی از بزرگترین تولیدکنندگان پسته در جهان است. بنابراین در اکثر نقاط کشور پوست پسته به وفور یافت می شود. با بررسی در این زمینه می توان کاربردهای مناسبی برای این پوست به ظاهر بی ارزش پیدا کرد.

پوست پسته با مواد و ترکیبات خود دارای خاصیت آنتی اکسیدانی و ضد التهابی است به طوری که برخی از این ترکیبات در پوست پسته غلظت بیشتری نسبت به خود مغز آن دارد. پوست پسته این توانایی را دارد که از رشد قارچ ها و باکتری ها نیز جلوگیری کند.

علاوه بر مصارف غذایی و درمانی، از پوست پسته می توان در تولید کود، کربن فعال جاذب های مختلف برای حذف آلاینده ها و برخی کاربردهای دیگر استفاده کرد. با توجه به میزان تولید پوست پسته در ایران، برنامه ریزی و اقدامات اصولی تجاری برای استفاده بهینه ضروری به نظر می رسد.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.