تلویزیون‌ها و رادیوهای قدیمی حاوی ماده‌ای به نام «جیوه قرمز»

در چند روز گذشته، کاربران شبکه‌های اجتماعی در نپال عکس‌ها و وضعیت‌هایی را همراه با ادعاهایی منتشر کرده‌اند که تلویزیون‌ها و رادیوهای قدیمی که ظاهراً حاوی ماده‌ای به نام جیوه قرمز در رادیو قدیمی هستند، ثروت زیادی به همراه خواهند داشت.

جیو قرمز در رادیو و تلوزیون هستند که دهها میلیون روپیه در گرم قیمت دارد. آن را در یوتیوب ببینید،» در پست مایور شرستا، کاربر فیس بوک می خوانید.

Sadiksha Karki در توضیح یک موضوع توییتر نوشت: «Philips (یک شرکت چند ملیتی هلندی) خودش به دنبال این ماده است. از آنجایی که ماده مورد استفاده در رادیو نادر است، تیمی از آلمان در حال بازدید از لباس مجلسی نپال و هند (در جستجوی آن) هستند.

در پست‌های فیسبوک، اکثر کاربران به این پیشنهاد پاسخ داده‌اند که کیک هویج و دارچین با پف زیاد ادعا می‌کنند آن را دارند. در حالی که برخی از کاربران از کسانی که ادعای مالکیت این ماده را دارند خواسته اند اطلاعات تماس خود را به صندوق پستی ارسال پیام خصوصی در رسانه های اجتماعی ارسال کنند.

برخلاف آنچه در پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی به تصویر کشیده می‌شود، جیوه قرمز یک گنج پنهان نیست، بلکه منبع شایعات و افسانه‌های بی‌شماری است که دهه‌ها ادامه داشته است.

اگرچه این آموزش اسکاج جدید در هاله ای از رمز و راز است، اما وجود آن هنوز اثبات نشده است، اسطوره های پیرامون آن از زمان جنگ سرد رشد کرده اند.

در مقاله‌ای در سال 2019، بی‌بی‌سی گفت که تبلیغات و ویدیوهایی که «جیوه قرمز» را برای فروش عرضه می‌کنند، به‌صورت آنلاین پیدا شده‌اند.

 • منابع:
  1. Red mercury’ claims on social media just a hoax
 • تبلیغات: 
  1. روش جدید ایزوگام کردن سقف ها
  2. سگ بهترین همراه در سخت ترین دوران انسان
  3. ایده های آسان برای کسب ثروت در منزل
  4. کاربرد صندل در مدارس

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.